مطالب كاربردی از ناصرطاهری Email:composite.taheri@yahoo.com
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
این ناوشکن به شدت از سوی انگلیسی ها مورد تعریف و تمجید قرار گرفته است و رسانه های این کشور مدعی شده اند که این ناوشکن قوی ترین و مجهزترین ناوشکن دنیا است و به همین دلیل به وجود آن بسیار افتخار می کنند، اما یک کارشناس مسائل نظامی در گفتگو با شفاف ابعاد تازه ای از ضعف های این ناو انگلیسی را افشا کرده است.ناو شکن "اچ ام اس درینگ دی 32" یک ناو شکن متعلق به نیروی دریایی سلطنتی انگلیس است و هفتمین نوع از این کشتی است که از ...
شفاف: این روزها بحث تهدید ایران به بستن تنگه هرمز در صورت تحریم نفتی و نگرانی شدید غرب در مورد این مسئله تنش ها را در منطقه افزایش داده است و این در حالی است که کشورهای غربی با فرستادن ناوهای خود تلاش می کنند از وقوع این مسئله جلوگیری کنند. در تازه ترین اقدام نیز انگلیس مدعی شده است که قوی ترین ناوشکن جهان را که متعلق به این کشور است، به خلیج فارس اعزام خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، این ناوشکن به شدت از سوی انگلیسی ها مورد تعریف و تمجید قرار گرفته است و رسانه های این کشور مدعی شده اند که این ناوشکن قوی ترین و مجهزترین ناوشکن دنیا است و به همین دلیل به وجود آن بسیار افتخار می کنند، اما یک کارشناس مسائل نظامی در گفتگو با شفاف ابعاد  تازه ای از ضعف های این ناو انگلیسی را افشا کرده است.ویژگی های ناوشکن اچ ام اس درینگ از دید انگلیسی ها

بر اساس آنچه رسانه های غربی گزارش داده اند، ناو شکن "اچ ام اس درینگ دی 32" یک ناو شکن متعلق به نیروی دریایی سلطنتی انگلیس است و هفتمین نوع از این کشتی است که از اوائل قرن 19 میلادی ساخته می شود. این کشتی در سال 2006 در رودخانه کلاید به آب انداخته شد و در طول سال های 2007 و 2008 هدایت کشتی ها را در دریا بر عهده داشت. این کشتی در دسامبر 2008 به نیروی دریایی سلطنتی تحویل شد و برای نخستین بار در ژانویه سال 2009 به بندر پورتسموث فرستاده شد. این کشتی به دلیل پیشرفت های زیاد و دارا بودن فناوری بسیار بالا مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است. قیمت آن در حدود 6.6 میلیارد پوند تخمین زده شده است.

این گزارش در ادامه می افزاید: این کشتی نخستین شلیک اژدر دریایی خود ار در می 2011 انجام داد و سرانجام پس از سال ها کار آزمایشی رسما به نیروی دریایی سلطنتی انگلیس تحویل داده شد. این کشتی اکنون مجهز به سیستم دفاعی ضد موشکی فالانکس سی آی دبلیو اس است که در تمام بخش های فوقانی آن تعبیه شده است. این کشتی قرار است به عنوان نخستین ماموریت خود به خلیج فارس اعزام شود.

بارزترین ویژگی این ناوشکن کناره های صاف آن و آشفتگی و درهم و برهم نبودن بخش فوقانی آن است. این مسئله به این دلیل مهم است که توانایی رادار گریز بودن در سطح پایین را به این کشتی می دهد. این مسئله باعث می شود کشتی در نگاه رادارها به عنوان یک قایق ماهیگیری فرض شود.درینگ نخستین ناوشکنی است که مجهز به سیستم ای میل و سرگرمی هیا دیگر از جمله آی پد است. این کشتی همچنین نخستین ناو نیروی دریایی سلطنتی است که دارای فضاهای زندگی مجزا برای ملوانان مذکر و مونث است. این ناوشکن به عنوان قوی ترین ناوشکن دنیا شناخته شده است و امکانات آن شامل رادارهای دارای چند قابلیت است که می تواند تا شعاع 400 کیلومتری چندین هدف را از زوایای مختلف شناسایی کند. علاوه بر این، این ناوشکن مجهز به رادار نظارتی اس1850ام سه بعدی است که قادر به ردیابی 1000 هدف مود نظر است. علاوه بر این توانایی ردیابی موشک های بالستیک را خارج از این محدوده نیز دارد.

سلاح ها و سیستم های به کار رفته در این ناوشکن

سیستم موشکی اژدر دریایی: رادار ردیابی هوایی چند کاره با برد 400 کیلومتر.

رادار نظارتی سه بعدی با برد 400 کیلومتر که قادر به ردیابی هزار هدف از جمله اهداف خارج از جو مانند موشک های بالستیک است.

موشک های آستر در یک فضای عمودی 48 حفره ای که شامل موشک های زیر می شود: آستر 15 که کوتاه برد است و برد آن از 2 تا 30 کیلومتر است. موشک های آستر 30 که دوربرد هستند و از 3 تا 120 کیلومتر برد دارند.

موشک های ضد کشتی اسکوا که بر روی بالگرد تعبیه شده اند.

اسلحه های ضد کشتی 4.5 اینچی

موشک های ضد کشتی هارپون 84 که قابلیت پرتاب از پرتاب کننده های چهارگانه دارد، اما استفاده از آن در شرایط کنونی در دستور کار نیست.

سیستم تسلیحاتی 4.5 اینچی

سیستم های موشکی ضد زیردریایی

اژدرهای استینگ ری که بر روی بالگردها تعبیه شده است.
با این وجود اما ایران نیز دارای توانایی های بالقوه ای است که همانگونه که در ابتدا هم به آن اشاره شد در صورت ماجراجویی های غربی می توان  این ناو را در کمتر از چند دقیقه در آب های خلیج فارس غرق کند و آن را با تاریخ پیوند بزند. یک کارشناس مسائل  نظامی- امنیتی در گفت و گو با شفاف،  ابعاد تازه ای از ضعف های این ناوشکن را مطرح کرد.

این کارشناس نظامی گفت: نیروی دریایی انگلیس کشتی "اچ ام اس درینگ" را که نخستین کشتی از کلاس نابودگرهای تایپ 45 این کشور محسوب می شود، به خلیج فارس فرستاده است که قرار است از آن به عنوان یک تهدید علیه ایران استفاده شود.

این کارشناس نظامی امنیتی در ادامه گفت: این کشتی یکی از پیشرفته‌ترین کشتی‌های حال حاضر دنیا است. این کشتی برای نبرد با اهداف هوایی مجهز به 48 موشک کوتاهبرد و میانبرد Aster15  و 30است که توانایی درگیری با یک هدف از 190 کیلومتری را دارا هستند. علاوه بر این در لایه آخر دفاع هوایی خود از دو توپ هدایت راداری فالانکس با نرخ آتش 4800 گلوله استفاده می کند. برای درگیری با اهداف دریایی این کشتی از یک توپ 120 میلی متری و هشت تیر موشک کروز ضد کشتی هارپون استفاده می کند که این موشک 200 کیلومتر برد مفید داشته و با یک سر جنگی 200 کیلویی برای درگیری با ناوهای سنگین طراحی شده است. لذا قدرت مانور پذیری بسیار پائینی دارد. اما اصابت یک تیر آن به هر کشتی در دنیا موجب غرق کامل کشتی می‌شود.

این کارشناس نظامی-امنیتی گفت: این کشتی برای مقابله با موشکهای ضد کشتی نیز مقاوم است. موشکهای آستر در کنار رادار آرایه فازی این ناو می توانند در آن واحد با دو موشک ضد کشتی در فاصله 22 کیلومتری ناو درگیر شوند، اما برای این کار به حداقل 30 ثانیه زمان نیاز دارند. در این زمان یک موشک ضد کشتی می تواند 9 تا 10 کیلومتر حرکت کند. هر توپ فالانکس یک طرف ناو را پوشش می‌دهد. پس در حمله از هر طرف فالانکسها در لایه آخر می توانند با یک موشک ضد کشتی درگیر شوند.

وی تاکید کرد: به طور خلاصه این کشتی در هر حمله توان درگیری با 3 موشک کروز را "در حالت ایده آل" دارد.

این کارشناس نظامی گفت: همه این ها در شرایطی است که در رزمایش اخیر، نیروی دریایی ایران نشان داد که توانایی حضور در یک مکان را با حداقل 10 موشک کروز دارد و می تواند این موشک ها را بر روی پرتاب کننده متحرک به سوی هدف شلیک کند. این به این معنا است که اگر این کشتی در فاصله 360 کیلومتری سواحل ایران باشد، در مدت زمانی کوتاه باید منتظر شلیک "حداقل" 10 موشک کروز ضد کشتی از انواع رعد، نور، نصر، زمر و ... باشد.

این کارشناس نظامی-امنیتی افزود: این ناو در برابر موشکهای بالستیک ضد کشتی مانند خلیج فارس یا نمونه دریایی سجیل حتی روی کاغذ هم توانی برای دفاع ندارد. ادعا شده است که موشکهای آستر 30 که بر روی این کشتی نصب شده‌اند به صورت محدود توان ضد بالستیک دارند، اما حتی تا امروز در میدان مانور هم در برابر موشکهای بالستیک امتحان نشده‌اند. و این درحالی است که حتی موشکهای تخصصی ضد بالستیک مثل SM-3 هم در برابر موشکهای کوتاهبرد مثل فاتح که نقطه اوج کمی دارند و چیزی بین موشک کروز و بالستیک هستند در رزمایشها ناکام مانده اند.

این کارشناس مسائل امنیتی- نظامی افزود: اما بحث مهم تر توان این ناو در مقابله با قایقهای تند رو سپاه است. قایق های تندرو در واقع تعمیم موشک کروز ضد کشتی در برد زیاد هستند. با فرض 30 یا 40 فروند قایق تند رو مجهز به موشکهای دوش پرتاب ضد هوایی میثاق و موشکهای کروز، باز هم همان سناریو اول اتفاق می افتد. ممکن است 4 تا از این موشکها رهگیری ‌شوند، ولی بقیه موشک ها ناو را نابود خواهند کرد.

در برابر اژدرهای این ناوشکن هم باید گفت که معمولا ناوها فقط به 6 تیر اژدر ضد اژدر مجهز می‌شوند. به عبارتی می‌توان گفت که این ناوها در برابر شلیک اژدر از قایقهای تندرو کاملا بی دفاع هست.

وی در پایان گفت: در برابر توپخانه ساحلی نیز باید اشاره شود که یک تهدید بسیار جدی برای این ناو در برد های زیر75 کیلومتر توپخانه ساحلی هست. به عبارت دیگر با هدف‌گیری و شلیک پیاپی کاتیوشا، نابودی این ناو قطعی خواهد بود.
[ پنجشنبه 27 بهمن 1390 ] [ 02:26 ق.ظ ] [ ناصر طاهری ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

وبلاگ فوق یكی از 50 وبلاگ ساخته شده توسط ناصرطاهری میباشد جهت اطلاع رسانی كاربران محترم
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
http://ariangsm.ir/up/uploads/13467793801.gif
http://ariangsm.ir/up/uploads/13467793802.gif


برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالریبرای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالری

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات