مطالب كاربردی از ناصرطاهری Email:composite.taheri@yahoo.com
 
قالب وبلاگ
نویسندگان

موشك قائم؛ راه حل ایرانی برای مشكل آمریكایی + تصاویر

 

قائم به عنوان یك موشك نیمه سنگین دارای توانایی انهدام اهداف كم سرعت و حركت كننده در ارتفاع پایین، خصوصا بالگردهای مجهز به سطوح مقاوم زرهی است كه ممكن است این توانمندی را از سلف خود، توفان به ارث برده باشد. نحوه هدایت این موشك به جای فرمان به خط دید و انتقال دستورات از طریق سیم متصل به انتهای موشك در توفان از نوع هدایت لیزری برگزیده شده است.

به گزارش مشرق، از زمان جنگ ویتنام و به بعد، بالگردهای حمل و نقل و تهاجمی از عناصر جدا نشدنی در صحنه نبردها هستند و در نتیجه نیروی مقابل نیز باید برای انهدام آنها راه حلی در آستین داشته باشد.

برای مقابله با بالگردها قدیمی ترین سامانه ها، سلاح های توپخانه ای بودند كه همواره تأثیر داشتند اما در محدوده برد خود. با افزایش برد تسلیحات بالگردها و استفاده از موشك های ضد زره، تسلیحات توپخانه ای كم اثر شده و به جای آن موشك های سطح به هوای كوتاه برد وارد عرصه شدند كه از انواع دوش پرتاب تا نمونه های بزرگتر علیه بالگردها در فضای رزم وارد خدمت شدند.

در این گزارش به معرفی تسلیحاتی كه قابلیت مقابله با بالگردها را دارند، پرداخته و مطالب ارائه شده بر اساس اطلاعات اندك منتشر شده است.

پیش از این به انواع سامانه های توپخانه ای كشور در سلسله گزارش های مشرق از توان پدافند هوایی ایران كه در انتهای مطلب حاضر لینك آنها ارائه می شود، پرداخته ایم كه در اینجا تنها به گستردگی این سلاح ها از كالیبر 12.7 میلیمتر و برد كمتر از 1500 متر تا كالیبر 100 میلیمتر و برد بیش از 10 كیلومتر اشاره می كنیم.

در زمینه سامانه های موشكی نیز انواع سامانه های دوش پرتاب سهند، میثاق 1و 2(در قالب پرتابگرهای انفرادی و نمونه دوتایی رو خودرو) هم اكنون عملیاتی بوده و در كنار موشك های راپییر، اف-ام-80 و تور ام-1سلاح های مهلكی برای انهدام بالگردها هستند. اما همیشه نیاز به شلیك چنین موشك هایی بخصوص دو نمونه آخر نیست و می توان با استفاده از تسلیحات ارزانتر به توانایی مطمئنی برای درگیری با بالگردهای دشمن رسید.

پرتابگر دوتایی موشك های دوش پرتاب

در كنار كاربرد گسترده دوش پرتاب ها علیه بالگردها كه توانایی آنها در جنگ های اخیر به خوبی اثبات شده است. دو نمونه سلاح كه به طور ویژه برای مقابله با بالگردها ساخته شده اند تاكنون معرفی شده هر چند كه جزئیاتی چندانی از آنها منتشر نگردیده است. این سلاح ها سامانه 8 لوله ای رعد كه در رزمایش پیامبر اعظم-2 معرفی شد و موشك ضد بالگرد قائم هستند.

سامانه رعد كه فقط پرتابگر آن نمایش داده شده از دو مجموعه پرتابگر چهار لوله ای تشكیل شده كه ظاهر به صورت كششی حمل می شود. این سامانه در زمان معرفی خود برد مفید مقابله با بالگردهای دشمن را به دو برابر افزایش داد و قابلیت شلیك همزمان چهار موشك به سمت بالگرد را دارد(البته منظور خروج چهار موشك با هم از پرتابگر نیست).

ظاهر پرتابگر رعد، بسیار شبیه به راكت اندازهای موجود در كشور بوده و از اینرو احتمالاتی همچون استفاده از نمونه بهسازی شده با قابلیت هدایت از راكت های موجود در مورد سلاح مورد استفاده در آن مطرح شده.
شلیك موشك از سامانه رعد
 
با این حساب و با توجه به سخنان فرماندهان نیروهای مسلح در مورد كارایی این سلاح مبنی بر بوجود آمدن توانمندی درگیری با بالگردهای دشمن (بخصوص بالگرد آپاچی و كبری با موشك هلفایر و راكت های هایدرا70) خارج از برد راكت و موشك های آنها و اینكه این سلاح برد درگیری را به دو برابر توانایی سلاح های موجود پیش از خود افزایش داده به طور منطقی برد این سامانه بیش از 8 تا 10 كیلومتر یعنی بیش از برد مؤثر موشك های دشمن قابل تخمین زدن است.

هر چند كه گزارش ها نشان می دهد در جنگ های اخیر بالگردهای دشمن اغلب در بردهای كمتر از 6 كیلومتر به پشتیبانی از واحدهای زمینی خودی مشغول بوده اند و فواصل دورتر را به هواپیماهای پشتیبانی نزدیك زمینی نظیر A-10 سپرده اند.

هر چند از وضعیت عملیاتی این سلاح اطلاعی در دست نیست اما توانایی درگیری همزمان با چند هدف، سرعت قابل توجه شلیك و سرعت بالای خود موشك و قابلیت خوب نقل و انتقال توانایی هایی است كه به افزایش قابل توجه قدرت دفاع هوایی نزدیك برای نیروهای زمینی می انجامد.

موشك قائم

موشك ضد بالگرد قائم دیگر سلاح ویژه ضد بالگرد است. این سلاح آنطور كه از ظاهر آن برمی آید بر اساس موشك های ضد زره توفان كه خود برگرفته از موشك های ضد تانك تاو هستند طراحی و ساخته شده است. موشك های تاو كه سابقه حضور آنها در ایران به پیش از انقلاب باز می گردد نتایج عملكردی درخشانی در 8 سال جنگ تحمیلی با احتمال اصابت به هدف بالغ بر 95 درصدی خود و شلیك از پرتابگرهای زمینی و بالگردهای كبری هوانیروز ارتش برجای گذاشتند و از اینرو متخصصان كشور در همان سال های جنگ برای ساخت آن دست به كار شدند.
شلیك موشك توفان/تاو
 
وقایع جالبی توسط موشك تاو در درگیری با بالگردهای فرانسوی غزال(گازل) و هایند روسی(شوروی سابق) كه در اختیار عراق بود ثبت شده است كه شامل انهدام حداقل چهار فروند از آنها بوده و حتی در یك مورد سروان امیریان از افسران نیروی زمینی ارتش با پرتابگر تاو با شلیك از روی سطح موفق به انهدام یك بالگرد عراقی كه حامل تعداد زیادی از افسران زبده دشمن بوده شده است.

به گزارش مشرق، شاید چنین وقایعی مبنایی برای استفاده از نمونه ایرانی این موشك برای توسعه یك سلاح ضد بالگرد شده باشد اما یكسان بودن بخش های زیادی از این سلاح و پرتابگر آن با نمونه های ضد زره قبلی قطعاً به كاهش چشمگیر زمان و هزینه در فرایندهای طراحی، ساخت، آزمایش و تولید انبوه و بكارگیری منجر شده است. به این ترتیب هر چند تفاوت هایی در پرتابگر های توفان و قائم دیده می شود اما احتمالاً پرتابگرهای زمینی و هوایی فعلی با تغییرات اندكی كه مربوط به سامانه مسافت یابی، هدفگیری و هدایت می شود برای موشك جدید قابل استفاده هستند.
پرتابگرهای جدید

قائم به عنوان یك موشك نیمه سنگین دارای توانایی انهدام اهداف كم سرعت و حركت كننده در ارتفاع پایین، خصوصاً بالگردهای مجهز به سطوح مقاوم زرهی است كه ممكن است این توانمندی را از سلف خود، توفان به ارث برده باشد. نحوه هدایت این موشك به جای فرمان به خط دید و انتقال دستورات از طریق سیم متصل به انتهای موشك در توفان از نوع هدایت لیزری برگزیده شده است كه در بین روش هایی كه محدودیت برد و مانور موشك هدایت سیمی را از میان برمی دارند، روش مقاوم تری نسبت به اختلالات ایجاد شده از سوی دشمن است ضمن اینكه دقت بسیار بالایی نیز در اصابت به هدف دارد.
نمونه پایه موشك توفان
 
موشك قائم

البته استفاده از موشك های ضد زره برای مأموریت ضد بالگرد امر عجیبی نبوده و نمونه های خارجی آن نیز در تانك هایی نظیر تی-72 استفاده می شود. در ایران نیز موشك تندر با برد 4000 متر كه از لوله كالیبر 125 میلیمتری تانك تی-72 شلیك می گردد قابلیت استفاده بر ضد اهداف پروازی كم سرعت و ارتفاع پایین را دارد اما قائم در مقایسه با آن از توانایی عملیاتی بالاتری با توجه به گستردگی استفاده از موشك های تاو و توفان در ادوات زمینی و هوایی ایران برخوردار است.
شلیك موشك قائم

با توجه به شباهت و نزدیكی ابعاد و شكل فیزیكی موشك های قائم و توفان می توان گفت طول این موشك با توجه به داشتن دو خروجی مشابه خروجی های پیشرانه اصلی در نزدیكی سر موشك باید كمی بیشتر از توفان(نمونه پایه) بوده و در حدود 120 سانتیمتر، وزن آن بالغ بر 18 تا 20 كیلوگرم و قطر آن 150 میلیمتر باشد.
موشك قائم


بیشینه برد توفان به 3850 متر می رسد كه در مورد قائم با توجه به حذف سامانه های قدیمی، برداشته شدن محدودیت طول سیم ارسال فرامین و احتمالاً تقویت پیشران، بردی بیش از این مقدار تخمین زده می شود. البته در صورت شلیك از بالگرد در حال حركت این برد بیشتر نیز می شود و باید توجه داشت تولید انبوه این موشك خود نشان دهنده كارایی مناسب این موشك از نظر برد در مقابل تجهیزات دشمن است در غیر این صورت اساساً ساخت این سلاح منطقی نبوده و بی فایده می شود، بنابراین قائم از نظر برد هم باید قابلیت مطلوبی داشته باشد.

برای مقایسه موشك قائم با موشك های دوش پرتاب باید گفت این موشك ها با توجه به سرعت حدود 510 تا 680 متر بر ثانیه ای(1.5 تا 2 ماخ) خود توانایی بالاتر از حد نیاز برای انهدام اهداف كم سرعت و توانایی كمتر از حد مورد نیاز برای انهدام بالگردهای مجهز به زره دارند از اینرو برای رفع نیاز به سلاحی بینابین، موشكی مانند قائم كه با توجه به مقایسه با توفان بایستی سرعتی بالاتر از 310 متر بر ثانیه داشته باشد مناسب است.

با توجه به اهمیت بالگردها به خصوص انواع تهاجمی در تقویت توان نیروی بكارگیرنده و تضعیف نیروی مقابل بكارگیری چنین سلاح هایی با قابلیت ویژه ضدبالگرد موجب افزایش توانمندی دفاعی نیروهای زمینی كشور حتی در صورت پشتیبانی كمتر از سوی واحدهای هوایی می شود.


[ پنجشنبه 27 بهمن 1390 ] [ 02:22 ق.ظ ] [ ناصر طاهری ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

وبلاگ فوق یكی از 50 وبلاگ ساخته شده توسط ناصرطاهری میباشد جهت اطلاع رسانی كاربران محترم
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
http://ariangsm.ir/up/uploads/13467793801.gif
http://ariangsm.ir/up/uploads/13467793802.gif


برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالریبرای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالری

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic