مطالب كاربردی از ناصرطاهری Email:composite.taheri@yahoo.com
 
قالب وبلاگ
نویسندگان

نگرانی روز افزون آمریکا از قدرت نظامی ایران

سروش نیوز: برگزاری موفقیت آمیز مانور نظامی ایران در تنگه هرمز و نیز واکنش های منفعلانه امریکا نسبت به پیشرفت های ایران در حوزه سخت افزاری و نرم افزاری به رغم گسترش چتر تحریمی غرب نشان می دهد که ایران با افزایش توانمندی های نظامی خود ، قدرت امریکا و اسراییل را در منطقه با چالش های جدی مواجه ساخته است.برگزاری موفقیت آمیز مانور نظامی ایران در تنگه هرمز و نیز واكنش های منفعلانه امریكا نسبت به پیشرفت های ایران در حوزه سخت افزاری و نرم افزاری به رغم گسترش چتر تحریمی غرب نشان  می دهد كه ایران با افزایش توانمندی های نظامی خود ، قدرت امریكا و اسراییل را در منطقه با چالش های جدی مواجه ساخته است این در حالی است كه رمزگشایی احتمالی از پهباد امریكایی و دستیابی به تكنولوژی پیشرفته در ساخت هواپیمای فوق پیشرفته بر نگرانی های امنیتی امریكا افزوده است.

در چنین وضعیتی شاهد ارسال سیگنال های متفاوت از طرف اتحادیه اروپا و امریكا هستیم در حالیكه اوباما تحت تاثیر فشار جناج جنگ طلب محافظه كار كاخ سفید و برخی از سناتورهای طرفداران اسراییل اقدام به امضای تحریم بانك مركزی نموده از سوی دیگر اتحادیه اروپا آمادگی خویش را برای مذاكرات مستقیم با ایران بر سر موضوع هسته ای كشورمان اعلان كرده است. تناقض در گفتار و كردار رهبران غرب آینده مذاكرات و نحوه تعامل طرفین منازعه را با اتهامات جدی مواجه ساخته است. با توجه به افزایش تهدیدات امریكا و اسراییل برای حمله به ایران ، صرف نظر از اینكه امكان دارد این تهدیدات در قالب جنگ روانی برای بازداشتن كشورمان از اهداف راهبردی خویش در تداوم فعالیت های صلح آمیز هسته ای و تحمیل اراده حریف قلمداد گردد. پیش فرض این نوشته را بر سخت تر شدن تحریم ها و عدم انعطاف پذیری طرفین قرار دهیم می توان سناریوهای ذیل در این ارتباط مطرح نمود :

- توانمندی نظامی و تكنیكی حمله : با توجه به اینكه ایران در حوزه غنی سازی اورانیوم و حفظ چرخه سوخت هسته ای به پیشرفت های قابل اطمینانی رسیده است. امریكا و اسراییل پس از ناكامی ها در جنگ سایبری برای تخریب نیروگاه های هسته ای (استاكس نت و ...) بوشهر ، گزینه حمله هوایی را به عنوان مسیر مناسب برای واداشتن ایران از تداوم فعالیت های هسته ای انتخاب نمایند. در این مسیر اسراییل با تجربه اندوزی در حمله به نیروگاه اتمی تموز عراق (1981) بدست آورده درصدد تكرار این آزمون است. البته چینش نیروهای امریكایی پس از خروج از عراق در منطقه و تداوم شرایط ناامنی در افغانستان و نیز موج خیزش های مردمی در شمال افریقا و خاورمیانه عربی ، نشانی از آمادگی از جنگ و رویارویی با ایران نمی دهد. از دیگر سو پراكندگی مراكز هسته ای ایران در گستره جغرافیایی وسیع ابتكار عمل را از اسراییل و امریكا سلب نموده است. همچنین نباید از توانمندی ها و پاسخ قاطع ایران در دفاع از منافع خویش و نیز وارد نمودن ضربه دوم غفلت ورزید.

- گسترش تحریم های بین المللی‌ تاكید همزمان بر مذاكره : اصرار بر سیاست هویج و چماق هنوز به شكل كامل از طرف امریكا و اروپا برای تسلیم ایران در حوزه هسته ای كنار گذاشته نشده است. با توجه به هزینه های سنگین و غیرقابل پیش بینی بكارگیری گزینه نظامی برخی از معتقدین به سیاست قدرت در حوزه بین المللی بر این باورند ، به رغم جنگ تبلیغاتی و عملیات روانی غرب علیه ایران ، ‌رفتار آنها از عقلانیت خاصی پیروی می كند ، دولت های غربی با محاسبه سود و زیان در راستای كاهش هزینه ها و به حداكثر رساندن منافع خود اقدام می نمایند. در چنین شرایطی از طریق تحریم های هوشمندانه و افزایش فشارهای سیاسی و اقتصادی وبه قصد دور كردن روسیه و چین از ایران می خواهند كشورمان را به عنوان یك بازیگر منطقه ای درمسیر تعامل با غرب قرار دهند و نیزبا تلفیق قدرت نرم و سخت علیه ایران تحت عنوان قدرت هوشمند پای ان رابه میز مذاكرات بكشانند پ س هدف نهایی پذیرش پروتكل الحاقی است. لذا در شرایطی كه امریكا و اسراییل با كوبیدن بر طبل جنگ و تشدید فشارهای سیاسی و اقتصادی نبرد تمام عیاری را علیه منافع ملت ایران در منطقه تدارك دیدند.

اتحادیه اروپا بار دیگر با بازگشت به سیاست هویج در مسیر مذاكره گام بر می دارد. آنچه مسلم است ایران اسلامی ، بر اساس تعاریف سنتی از قدرت منطقه ای هنوز اعتبار خود را حفظ كرده و بزرگترین قدرت سیاسی – اقتصادی پهنه ای از جهان است كه مرزهای آن از شرق مدیترانه ، شمال افریقا ، غرب آسیا ، آسیای مركزی ، جنوب خلیج فارس و شمالی ترین بخش های آسیای مركزی و قفقاز می گذرد. از دیگر سو فرهنگ بیگانه ستیزی و تاكید گروه های سیاسی – قومی كشور بر حفظ هویت دینی – ملی خود به رغم اختلافات در برخی از مسایل سیاسی نیز اثبات شده است. این امر در جنگ تحمیلی هشت ساله نیز عیان گشت ، دستگاه دیپلماسی ایران و مسوولین ارشد نظام نیز می تواند با هنر دیپلماسی عمومی و با شناساندن حقوق حقه هسته ای بر اساس پادمانهای بین المللی به ویژه بند 4 و 6 پیمان NPT و تاكید اصولی بر مذاكرات بدون شرط در فضای عادلانه ، هزینه های دشمنی با ایران را در سطح جهانی افزایش دهند. لذا در قبال سناریو اخیر اروپا مبنی بر دعوت و آمادگی برای ورود به مذاكرات با ایران ، از تمام تجربیات گذشته و توانمندی های فعلی باید بهره گرفت.

- آخرین سناریوی غرب به ویژه از سوی امریكا پس از تحریم بانك مركزی ،و اطمینان از مقاومت ایران و برآورده نشدن خواسته ها در حوزه هسته ای ، تشدید فشارهای سیاسی – اقتصادی و تحریم نفتی است. البته تداوم بحران اقتصادی فرسایشی در امریكا و اروپا و ترس از افزایش غیرقابل كنترل قیمت در بازارهای جهانی گرچه این گزینه در كوتاه مدت ضعیف تر می نماید ، با این وجود امریكایی هادر تلاشند با همكاری عربستان و برخی از كشورهای حوزه خلیج فارس و نیز ورود مجدد نفت لیبی به بازارهای نفتی از تبعات نقصان نفت ایران بكاهند ، با این وجود ریسك این گزینه كمتر از گزینه نظامی نیست ، تملك و تسلط ایران بر بخش بزرگی از منابع جهان به ویژه انرژی از یك سو و تسلط كامل بر تنگه هرمز به عنوان منبع شریان نفتی غرب ، مسدود شدن آن در صورت اقدام امریكا می تواند هزینه های غیرقابل محاسبه ای برای جهان غرب در پی داشته باشد. این در حالی است كه ژئوپلتیك منطقه خاورمیانه پس از قیام های اخیر تغییر كرده و حلقه ارتباطی ایران با جنبش های مردمی و انقلابی منطقه اهرم قدرت بازدارنده محسوب می گردد. اخیراً تحت تاثیر همین مولفه های قدرت ایران اعلام می كند ، شعاع پاسخ گویی به هر گونه تجاوز احتمالی وسیع تر از منطقه خواهد بود.


[ شنبه 1 بهمن 1390 ] [ 09:46 ب.ظ ] [ ناصر طاهری ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

وبلاگ فوق یكی از 50 وبلاگ ساخته شده توسط ناصرطاهری میباشد جهت اطلاع رسانی كاربران محترم
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
http://ariangsm.ir/up/uploads/13467793801.gif
http://ariangsm.ir/up/uploads/13467793802.gif


برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالریبرای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالری

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات